Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 303 ал. 2 НПК

Чл. 303. […] (2) Съдът признава подсъдимия за виновен, когато обвинението е доказано по несъмнен начин.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на осемнадесети октомври две хиляди двадесет и четвърта година, в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕВЕНА ГРОЗЕВА ЧЛЕНОВЕ: БОНКА ЯНКОВА НИКОЛАЙ ДЖУРКОВСКИ при секретаря Невена Пелова и в присъствието на прокурора Калин Софиянски като изслуша докладваното от съдия Джурковски наказателно дело №г., за да се произнесе, взе предвид следното: Производството е образувано на основание чл. 346, т. 1 НПК по касационна жалба на защитника на подсъдимия А. Л. Р. – адв. С. П. – срещу въззивно решение №г. на Апелативен съд – Пловдив, постановено по внохд №г. по описа на съда. В жалбата са релевирани цифрово и текстово касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 НПК – че атакуваното решение е незаконосъобразно – постановено в нарушение на материални закон и материалноправните разпоредби и при съществено нарушение на процесуалните правила, както и че наложеното наказание е явно несправедливо. Исканията към касационната инстанция са формулирани в условията на алтернативност в следната последователност: на основание чл. 354, ал. 1, т. 2 пр. последно вр. чл. 24, ал. 1, т. 1 НПК да отмени изцяло обжалваното въззивно решение и да постанови присъда, с която да оправдае подсъдимия А. Р.; на основание чл. 354, ал. 1, т. 5 и ал. 2, т. 1 НПК да върне делото за разглеждане от друг състав на Апелативен съд-Пловдив със съответните указания по приложението на закона; и да намали размера на наложеното наказание. В съдебното заседание пред ВКС защитникът на подсъдимия А. ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на осемнадесети октомври две хиляди двадесет и четвърта година, в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕВЕНА ГРОЗЕВА ЧЛЕНОВЕ: БОНКА ЯНКОВА НИКОЛАЙ ДЖУРКОВСКИ при секретаря Невена Пелова и в присъствието на прокурора Калин Софиянски като изслуша докладваното от съдия Джурковски наказателно дело №г., за да се произнесе, взе предвид следното: Производството е образувано на основание чл. 346, т. 1 НПК по касационни жалби на подсъдимия А. П. Т. и на служебния му защитник адв. Ж. Ж. срещу въззивна присъда №г. на Апелативен съд – Варна, постановена по внохд №г. по описа на съда. В жалбата си подсъдимият А. Т. прави оплакване, че атакуваната присъда е неправилна, незаконосъобразна и необоснована. Сочи, че от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че не е осъществил състава на престъплението, за което е бил осъден от АС-Варна. В депозираните от него допълнения към жалбата цифрово е релевирана разпоредбата на чл. 348, ал. 1 НПК, регламентираща и трите касационни основания, като същевременно словесно се поддържат оплаквания, че присъдата на апелативния съд е неправилна, незаконосъобразна (поради нарушение на материалния закон и на процесуалните правила), необоснована и несправедлива. Изразява се несъгласие с мотивите на присъдата. Излагат се твърдения, че обвинителният акт е несъстоятелен, незаконосъобразен и необоснован и че съдържа само предположения без нито едно пряко доказателство, което да го уличава като извършител на деянието; че присъдата на АС-Варна изцяло се основава на предположения и на косвени доказателства (показанията на близките на пострадалата, които са заинтересовани лица) и че ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Какви са последиците от оставянето без уважение на искането за повторен химически анализ от страна на водача на МПС?
Какво е значението на надлежния ред за установяване на алкохолната концентрация в случая на управление на МПС след употреба на алкохол?
Как се доказа управлението на МПС след употреба на наркотични вещества, когато не е следван нормативно установеният ред?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Противоречи ли на чл. 117 НПК и чл. 124 НПК използването на показания на свидетел, който е възприел действия и събития чрез прилагане на СРС, за което има изготвено ВДС?
Може ли осъдителна присъда да се основава изцяло на показания на свидетел с тайна самоличност и данни от СРС, като се има предвид изменението на чл. 177, ал. 1 НПК и практиката на ЕСПЧ?
Допустимо ли е да се постави осъдителна присъда въз основа на показания на "отсъстващи свидетели", ако съдът не е положил всички усилия да осигури тяхното явяване, и те са единственото или определящото основание за осъждането?
Необходимо ли е всеки от участващите в престъпното сдружение по чл. 321 НК да се познава с останалите и да има информация за действията им?
Може ли длъжностно лице да бъде субект на престъплението подкуп, ако приеме дар или имотна облага за действие, което не е включено в неговите служебни права и задължения?
Достатъчно ли е длъжностното лице да приеме имотната облага за да бъде осъществен подкуп по чл. 301, ал. 1 НК, без да е необходимо действително да е извършило съответното действие или бездействие?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Притежават ли доказателствата или средствата за тяхното установяване предварително определена сила според чл. 14, ал. 2 НПК?
Необходимо ли е установяването на конкретни факти с точно определени доказателства или чрез точно определени доказателствени средства, за да бъдат обстоятелствата от предмета на доказване изяснени по несъмнен начин съгласно чл. 303, ал. 2 НПК?
Кои са признаците от състава на престъплението грабеж при нанесения на пострадалия побой с цел отнемане на процесната сума и причинената при отнемането средна телесна повреда, и правилно ли е приложен материалният закон с осъждането по чл. 199, ал. 1, т. 3 НК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Приложени ли са изискванията на член 305 НПК по отношение на пълната преценка на доказателствената съвкупност, конкретните съображения за достоверността на нейните елементи и обсъждането на противоречията?
Изразена ли е ясно позиция на съда по фактите за достоверността и надеждността на доказателствените източници и тяхната достатъчност за формиране на съответен извод?
Осъществена ли е задълбочена въззивна проверка, която да позволи касационен контрол за законност на съдебния акт в съответствие с изискванията на член 305, ал. 3 НПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на четиринадесети юни две хиляди двадесет и четвърта година в състав: РЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ПЕТРОВ ЧЛЕНОВЕ: СПАС ИВАНЧЕВ ВИОЛЕТА МАГДАЛИНЧЕВА при участието на секретаря Елеонора Михайлова и в присъствието на прокурора АТАНАС ГЕБРЕВ, след като изслуша докладваното от съдия РУМЕН ПЕТРОВ наказателно дело №г. и за да се произнесе взе предвид: Касационното производство е по реда на чл. 346, т. 1 НПК. Образувано е по протест на прокурор от Апелативна прокуратура – София, против въззивна присъда №г., постановена по внохд №г. по описа на Апелативен съд – София. В протеста са наведени касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 НПК. В допълнението е посочено, че при постановяване на атакувания съдебен акт, въззивният съд неоснователно е изложил доводи, опровергаващи пряката доказателствена сила на показанията на св. В. В., дадени на досъдебното производство и ги е изключил от доказателствената съвкупност, въпреки че не са били налице предпоставките за приложението на чл. 281, ал. 8 вр. с ал. 4 НПК. Твърди се, че въпреки забраната, въведена с последното изменение на чл. 118, ал. 2 НПК, показанията на полицейския служител – св. Т. Н. във връзка с проведената от него оперативно – издирвателна дейност по отношение на групата, включително и относно взаимодействието на подсъдимия с останалите участници, до провеждането на самата беседа, не следвало да се изключват от доказателствения материал. Представителят на държавното обвинение счита, че неоснователното игнориране на горепосочените преки гласни доказателства и неубедителното им анализиране във ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Какви са критериите за прилагане на порока „липса на мотиви“, обосноваващ абсолютно процесуално нарушение по смисъла на чл. 348, ал. 3, т. 2, предл. първо НПК?
Какво е значение на съизвършителството при умишлените убийства и дали е важен каузалният принос на всеки от съучастниците за настъпването на съставомерните последици?
Може ли умисълът за причиняване на телесни повреди и смърт да бъде определен като евентуален неопределен умисъл?
Зависи ли определението на вината от последващото отношение на дееца към престъпното деяние и престъпния резултат?
Какви са особеностите на проявата на състоянието на алкохолно опиване и неговото влияние върху причинния процес, довел до настъпване на смъртта на пострадалия?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Какви са правомощията на Върховния касационен съд и при какви условия е допустимо събиране и проверка на доказателства?
Какви са задълженията на водача на товарен автомобил преди тръгването му и по време на движение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и седми септември две хиляди двадесет и трета година в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИНА ТОПУЗОВА ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА КРАСИМИР ШЕКЕРДЖИЕВ при секретар: Мариана П. и в присъствието на прокурора Красимира Филипова изслуша докладваното от съдия Ружена Керанова н. дело №година Касационното производство е образувано по протест на прокурор при Апелативна специализирана прокуратура (закрита) и по жалби на подсъдимите К. К. Б., В. Г. Г., И. М. Б. и М. М. М. срещу въззивна присъда №г., постановена по ВНОХД №г. от Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС-закрит). В касационния протест се съдържа позоваване на отменителните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 НПК, насочени както към частта, с която първоинстанционната присъда е потвърдена, така и към оправдателната и изменителна част на атакувания въззивен съдебен акт. В обхвата на второто от касационните основания се изтъкват доводи, че въззивната присъда е постановена при допуснати нарушения на чл. 12, чл. 13, чл. 14 и чл. 107 НПК, защото не са кредитирани доказателствата в подкрепа на обвинението, което довело до нарушаване правата на прокуратурата като страна в процеса. Твърди се, че в резултат на допуснатите процесуални нарушения съдът е достигнал и до неверни правни изводи – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК. В постъпилите две допълнения към протеста се изразява несъгласие с потвърденото от въззивния съд оправдаване на подсъдимите по повдигнатото им обвинение по чл. 321 НК, защото са пренебрегнати показанията на изброените свидетели, чието ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

12357 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на наказателна отговорност по давност", въведете само "погасяване наказателна отговорност давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по нак. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "НПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "НПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 20 000 съдебни решения на Върховния касационен съд, Наказателна колегия с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебните актове е необходимо да се абонирате за Модул "НПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Subscription Form