Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 348 ал. 3 т. 2 НПК

Чл. 348. […] (3) Нарушението на процесуални правила е съществено, когато:
2. няма мотиви или протокол за съдебното заседание на първата или въззивната инстанция;

чл. 348 ал. 3 т. 2 НПК

Чл. 348. […] (3) Нарушението на процесуални правила е съществено, когато:
2. няма мотиви или протокол за съдебното заседание на първата или въззивната инстанция;

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и пети март през две хиляди двадесет и четвърта година, в състав ПРЕДСЕДАТЕЛ: СПАС ИВАНЧЕВ ЧЛЕНОВЕ: ВАЛЯ РУШАНОВА ВИОЛЕТА МАГДАЛИНЧЕВА при участието на секретаря Елеонора Михайлова и в присъствието на прокурора С. Милева изслуша докладваното от съдия Рушанова наказателно дело №година и за да се произнесе, взе предвид следното: Касационното производство е образувано на основание чл. 346, т. 2 НПК по протест на прокурора с доводи за наличието на касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 НПК. Атакува се присъда №г., постановена по ВНОХД №г. по описа на Варненския окръжен съд, с която е отменена първоинстанционната осъдителна присъда на Районен съд – Провадия, постановена по нохд №г. и вместо нея: – подс. Ж. Г. Ж. е признат за невиновен и оправдан да е извършил престъпление по чл. 144, ал. 3 във връзка с ал. 1 НК; – подс. Ж. Ж. е признат за невиновен в извършване на престъпление по чл. 325, ал. 2 във връзка с ал. 1 НК, като на осн. чл. 336, ал. 1, т. 4 НПК е прието, че деянието съставлява административно нарушение по чл. 1, ал. 3 от УБДХ и на подсъдимия е наложено на осн. чл. 1, ал. 1, т. 2 от УБДХ административно наказание глоба в размер на 100 (сто) лева за извършени непристойни действия на публично място. Протестът се поддържа в съдебно заседание. Подсъдимият Ж. Ж. и неговият защитник не се явяват. В молба ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Валя Рушанова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на осемнадесети декември две хиляди двадесет и трета година в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: Галина Тонева ЧЛЕНОВЕ: Петя Шишкова Петя Колева в присъствието на секретаря Илияна Рангелова и прокурора ВКП Ваня Илиева, като разгледа докладваното от съдия Шишкова КНД №г., за да се произнесе, взе предвид следното: Производството е по реда на чл. 346, т. 2 НПК. Образувано е по повод на постъпил протест с допълнение към него от прокурор при Окръжна прокуратура – Пловдив, срещу присъда №г., постановена по ВНОХД №г. по описа на Пловдивския окръжен съд, с която частично е отменена присъда №г. по НОХД №г. на Карловския районен съд. Първоинстанционният съд е признал подсъдимите П. Д. Я. и И. М. П. за виновни в това, че на 12.02.2019г. в с. В., Пловдивска област, след предварителен сговор в немаловажен случай отнели чужди движими вещи – дванадесет овце и петнадесет агнета на обща стойност 2504.30лв. от владението на Р. Т. М., без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвоят, и на основание чл. 195, ал. 1, т. 5, вр. чл. 194, ал. 1 НК е осъдил всеки от двамата на лишаване от свобода за срок от една година, като на основание чл. 66, ал. 1 НК е отложил изпълнението на наказанието за изпитателен срок от три години. С постановената от окръжния съд присъда подсъдимият П. е изцяло оправдан, а осъществената от подсъдимия Я. кражба е преквалифицирана по основния състав на престъплението. Прокурорът атакува въззивния съдебен акт с ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Шишкова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Кога съдът може да откаже да удовлетвори направено от страните доказателствено искане?
Как се прилага нормата на чл. 50, ал. 1 ЗДвП, задължаваща осигуряването на предимство на движещите се по пътя с предимство пътни превозни средства?
Кога се прилагат правилата на чл. 55 НК?
Допустимо ли е професионалната дейност на подсъдимия като професионален шофьор да бъде третирана и отчетена като самостоятелно отегчаващо обстоятелство?
Какво е значението на броя на допуснатите нарушения и налаганите за тях санкции, характеризиращи дисциплинираността на дееца при определяне на обществена опасност при престъпленията по транспорта?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Янкова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Кои са елементите на престъплението по чл. 172б, ал. 1 от Наказателния кодекс?
Какви са последиците от отсъствието на мотиви и обосновки в присъдата и какво е тяхното значение спрямо процесуалните правила и съдебната практика?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Валя Рушанова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се изпълнява задължението на въззивния съд за мотивиране на новата присъда по чл. 305, ал. 3 НПК?
Може ли наказателния съд в касационното производство да установява нови фактически положения относно предмета на кражбата и/или неговата имуществена стойност или да интерпретира по различен начин доказателствените източници?
Как обясненията на подсъдимите се използват за доказателствено средство?
Кои са фазите на изпълнителното деяние на престъплението "кражба"?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Деница Вълкова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесети октомври две хиляди двадесет и трета година в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЯ РУШАНОВА ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ШЕКЕРДЖИЕВ ДЕНИЦА ВЪЛКОВА при секретар МАРИЯНА ПЕТРОВА и в присъствието на прокурора ТОМА ТОМОВ, като разгледа докладваното от съдия Вълкова наказателно дело №г., за да се произнесе, взе предвид следното: Производството пред ВКС е по реда на Глава двадесет и трета НПК. Образувано е по касационни жалби от подсъдимия А. К. Ш., от защитника му адвокат М. М. от АК – Благоевград, от адвокат П. А. от САК като защитник на подсъдимия З. А. К. и от адвокат Е. П. от САК като повереник на частните обвинители и граждански ищци Д. В. П., М. Б. П. и В. М. П., срещу въззивно решение №г., постановено по ВНОХД №г. по описа на Софийски апелативен съд (САС). В жалбите от подсъдимия А. Ш., защитника му и защитника на подсъдимия З. А. К. са релевирани всички касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 НПК (нарушение на закона, съществени нарушения на процесуалните правила и явна несправедливост на наложените наказания). Касаторът – защитник на подсъдимия А. Ш. – адвокат М. оспорва правната квалификация на деянието като престъпление по чл. 116, ал. 1, т. 6 НК (причиняване на смърт със средство опасно за живота на мнозина) поради посоката и разстоянието, от което е бил произведен изстрелът срещу пострадалия Р. П., като позовавйки се на балистическата експертиза оспорва обективната възможност за застрашаване ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Деница Вълкова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесети октомври, две хиляди двадесет и трета година в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: БЛАГА ИВАНОВА ЧЛЕНОВЕ: МАЯ ЦОНЕВА БОНКА ЯНКОВА при секретаря Илияна Петкова и с участието на прокурора ВКП Ивайло Симов изслуша докладваното от съдия Янкова н. д №г. Върховният касационен съд е трета инстанция по делото, образувано по жалба на гражданския ищец – /агенция/, представлявана от изпълнителния директор И. К., подадена чрез упълномощения повереник – старши юрисконсулт П. С., против въззивно решение №г., постановено по ВНОХД №г. от Военноапелативен съд София. Релевираните в касационната жалба оплаквания за неправилност на въззивното решение са аргументирани с твърдения за допуснати при постановяването му съществени нарушения на процесуалните правила и необоснованост, съставляващи, както уточнено в допълнението жалбата – „касационни основания по чл. 281, т. 3 ГПК и чл. 348, ал. 1, т. 2 НПК“. Посочено е, че макар и двете инстанционни съдилища да са достигнали до еднакви изводи относно неосъществения от подсъдимата Г. състав на вмененото и престъпление по чл. 282, ал. 1 във вр. с чл. 26, ал. 1 НК, въззивният съд не е анализирал деянието от гледна точка на чл. 45 ЗЗД и не е изложил каквито и да е мотиви относно това, дали макар и да не е престъпно, извършеното от подсъдимата деяние не е граждански деликт. В жалбата е предложена фактическа трактовка с посочване на подкрепящите я доказателства, относно поведението на подсъдимата и установеността на неправомерните и нареждания, вследствие на които са настъпили негативни финансови последици за ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Янкова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Относно критериите за определяне на едно процесуално нарушение като "съществено".
Относно значението на скицата за законосъобразността на извършения оглед.
Относно възможността за преквалификация на деянието посредством промяна на запълващите бланкетната диспозиция правила за движение по пътищата.
Относно диференцирането на непредпазливостта като форма на вината.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мина Топузова

12334 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на наказателна отговорност по давност", въведете само "погасяване наказателна отговорност давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по нак. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "НПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "НПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 20 000 съдебни решения на Върховния касационен съд, Наказателна колегия с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебните актове е необходимо да се абонирате за Модул "НПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Subscription Form