Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 144 ал. 3 НК

Чл. 144. […] (3) (Доп. – ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм., бр. 92 от 2002 г., в сила от 1.01.2005 г., по отношение на наказанието пробация – изм., бр. 26 от 2004 г., в сила от 1.01.2004 г.; изм., бр. 26 от 2010 г.; доп., бр. 16 от 2019 г.) Ако деецът се е заканил с убийство или деянието е извършено от лице по чл. 142, ал. 2, точки 6 и 8, или е извършено в условията на домашно насилие, наказанието е лишаване от свобода до шест години.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Допустимо ли е показания на свидетел да се съпоставят с негови писмени изявления, включени в документи, съставени извън съдебния процес по реда на НПК?
Изключват ли мерките по ЗЗДН наказателната отговорност на извършителя и каква е целта на ЗЗДН сравнена с наказателното производство?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Върховен касационен съд на Република България, …. Второ наказателно отделение, в публично заседание на двадесет и осми септември…. две хиляди двадесет и втора година в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: БИЛЯНА ЧОЧЕВА ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ ШИШКОВА ПЕТЯ КОЛЕВА при секретаря Илияна Рангелова……………………………………… в присъствието на прокурора Петя Маринова…………………………………… изслуша докладваното от съдия ЧОЧЕВА…………………….. наказателно дело №г. и за да се произнесе взе пред вид следното: Касационното производство е образувано по жалба, ведно с допълнение, на подсъдимия Д. В. Р. (чрез защитника му адв. С. Д.) против въззивна присъда №г. на Софийски градски съд, НО, четвърти въззивен състав, постановена по ВНОХД №г. С гази присъда СГС е отменил изцяло присъда от 01.04.2021 г. по НОХД №г., с която Софийският районен съд е оправдал подсъдимия Д. В. Р. по повдигнатото му обвинение по чл. 144, ал. 3 НК. Вместо това е признал същия за виновен в това, че за времето от м. юни 2017 г. до 13.05.2018 г., в гр. София, при продължавано престъпление, се е заканил с убийство на Т. А. и това заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му, поради което и на основание чл. 144, ал. 3, предл. първо, вр. ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 и чл. 55, ал. 1, т. 2, б. б НК го е осъдил на пробация, включваща пробационните мерки задължителна регистрация по настоящ адрес и задължителни срещи с пробационен служител, и двете за срок от 10 месеца. Със същата присъда СГС е осъдил подсъдимия да заплати на Т. А. обезщетение за неимуществени вреди в ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, първо наказателно отделение в публично заседание на двадесет и първи юни през две хиляди двадесет и четвърта година в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУЖЕНА КЕРАНОВА ЧЛЕНОВЕ: РУМЕН ПЕТРОВ СВЕТЛА БУКОВА при участието на секретаря МАРИЯНА ПЕТРОВА и в присъствието на прокурора АТАНАС ГЕБРЕВ, като разгледа докладваното от съдия Букова наказателно дело №г., за да се произнесе взе предвид следното: Производството е по чл. 346, т. 2 НПК. Образувано е по касационен протест на окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Русе против оправдателната нова въззивна присъда от 01.02.2024 г., постановена по внохд №г. от ОС – Русе. В протеста се заявяват касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 НПК. На първо място е посочено нарушение в процеса по формиране волята на съда, тъй като в разрез с изискванията на чл. 14 и чл. 107, ал. 5 НПК не били обсъдени всички доказателства по делото, но е възприета различна от първата инстанция фактическа обстановка. Обособени били две групи противоречиви гласни доказателства и е счетена за достоверна една от тях единствено въз основа на посочени писмени доказателства и заключенията на техническите експертизи, пресъздаващи информация от приложен видеозапис. В процеса на установяване на фактите не била обсъдена приетата допълнителна комплексна медицинска и дентална експертиза, даваща отговор на въпроса относно характера на причинените увреждания по зъбите на подсъдимия и механизма за това, изключващ нанасянето на директен удар в областта на устата. От друга страна се твърди за неправилно позоваването само на отразеното в амбулаторен лист и медицинско удостоверение, поради ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Приложени ли са изискванията на член 305 НПК по отношение на пълната преценка на доказателствената съвкупност, конкретните съображения за достоверността на нейните елементи и обсъждането на противоречията?
Изразена ли е ясно позиция на съда по фактите за достоверността и надеждността на доказателствените източници и тяхната достатъчност за формиране на съответен извод?
Осъществена ли е задълбочена въззивна проверка, която да позволи касационен контрол за законност на съдебния акт в съответствие с изискванията на член 305, ал. 3 НПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

За извършване на престъплението по чл. 144, ал. 3 НК изисква ли се у извършителя да има оформено решение за осъществяване на заканата?
Необходимо ли е да са използвани годни средства и условия, при които резултатът реално може да настъпи, за да е налице престъпление по чл. 144, ал. 3 НК?
Достатъчно ли е психическото състояние на дееца самó по себе си да обуславя вероятност от пораждане на решение за осъществяване на заканата и бъдещи действия за изпълнението му?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Какво определя чл. 339, ал. 3 от Наказателния процесуален кодекс относно съдържанието на въззивното решение, когато въззивната инстанция постановява нова присъда, и как такова решение следва да бъде съобразено с изискванията на чл. 305 от същия закон?
Какви са задължителните елементи, които трябва да присъстват във въззивното решение, когато въззивната инстанция потвърждава първоинстанционната присъда според чл. 339, ал. 2 in connection with ал. 1 от НПК?
Как се извършва оглед на местности, помещения, предмети и лица в правоприложението на Наказателния процесуален кодекс и каква е неговата цел, спрямо разпоредбите на чл. 155 и чл. 160 от същия закон?
Поставя ли законът изискване обвинението да се основава единствено на преки доказателства?
Може ли само на базата на прочитане на информация в интернет да се прави заключение относно намерението на лицето да извърши убийство и дали това е достатъчно за установяване на квалификация по чл. 116, т. 9 от Наказателния кодекс?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Какви са обхватите на проверка в касационното обжалване по НПК?
Как се прилага възприето в нормата на чл. 304 НПК, че съдът се произнася с оправдателна присъда, когато не се установи че деянието е извършено (т. е. при фактически изводи за отсъствие на деяние по смисъла на чл. 9, ал. 1 НК), че е извършено от подсъдимия (т. е при изводи че той не е автор на деянието) или че е извършено от него виновно (при отсъствие на субективна страна), както и когато деянието не съставлява престъпление?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и седми септември две хиляди двадесет и трета година в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИНА ТОПУЗОВА ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА КРАСИМИР ШЕКЕРДЖИЕВ при секретар: Мариана П. и в присъствието на прокурора Красимира Филипова изслуша докладваното от съдия Ружена Керанова н. дело №година Касационното производство е образувано по протест на прокурор при Апелативна специализирана прокуратура (закрита) и по жалби на подсъдимите К. К. Б., В. Г. Г., И. М. Б. и М. М. М. срещу въззивна присъда №г., постановена по ВНОХД №г. от Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС-закрит). В касационния протест се съдържа позоваване на отменителните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 НПК, насочени както към частта, с която първоинстанционната присъда е потвърдена, така и към оправдателната и изменителна част на атакувания въззивен съдебен акт. В обхвата на второто от касационните основания се изтъкват доводи, че въззивната присъда е постановена при допуснати нарушения на чл. 12, чл. 13, чл. 14 и чл. 107 НПК, защото не са кредитирани доказателствата в подкрепа на обвинението, което довело до нарушаване правата на прокуратурата като страна в процеса. Твърди се, че в резултат на допуснатите процесуални нарушения съдът е достигнал и до неверни правни изводи – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК. В постъпилите две допълнения към протеста се изразява несъгласие с потвърденото от въззивния съд оправдаване на подсъдимите по повдигнатото им обвинение по чл. 321 НК, защото са пренебрегнати показанията на изброените свидетели, чието ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти януари две хиляди двадесет и четвърта година, в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: БИСЕР ТРОЯНОВ ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ ШИШКОВА ПЕТЯ КОЛЕВА при секретаря Галина Иванова и в присъствието на прокурора Николай Любенов като изслуша докладваното от съдия Колева КНД №г. по описа на Върховния касационен съд, за да се произнесе, взе предвид следното: Касационното производство е по реда на чл. 346, т. 1 НПК. Образувано е по жалба на подс. Д. Ф. чрез защитника му адв. Ч. срещу решение №г. на апелативен съд – Пловдив, постановено по ВНОХД №г. по описа на същия съд. В иницииращия производството документ цифрово е въведено касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 2 НПК, но словесно има и изразено недоволство срещу решението, описано като „порочно, поради нарушение на материалния и процесуалния закон в наказателната и гражданската част, с която е осъден подс. Ф. на петнадесет години лишаване от свобода и уважен гражданския иск за неимуществени вреди“, като се претендира отмяна на решението на апелативен съд – Пловдив и връщане на делото за ново разглеждане на друг състав на съда с указания за назначаване на поискана от защитата в хода на процеса съдебно-медицинска експертиза, която да установи дали подс. Ф. има „сексуално влечение и наклонности към малолетни лица. Твърди още „необстойно обсъждане и в пълна съвкупност“ на доказателствените средства за разкриване на обективната истина; в доверяване на показанията на малолетната свидетелка и „неизвършване на критичен анализ на факта, че детето живее ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в публичното заседание на деветнадесети януари през две хиляди двадесет и четвърта година в състав ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА АТАНАСОВА ЧЛЕНОВЕ: МАЯ ЦОНЕВА КАЛИН КАЛПАКЧИЕВ С участието на секретаря Н. Пелова и в присъствието на прокурора И. Симов разгледа докладваното от съдия Цонева к. н. д. №год. и за да се произнесе, взе предвид следното: Производството е по глава тридесет и трета НПК и е образувано по искане на и. ф. главен прокурор за възобновяване на в. н. ч. д. №год. на Апелативен съд – Варна. В искането, основаващо се на чл. 422, ал. 1, т. 5 НПК, са изложени доводи за съществени нарушения на процесуалните правила, изразили се в неизпълнение указанията на предходен касационен състав, дадени в производство по възобновяване на делото. Наред с това се поддържа, че при приспособяване на чуждестранната присъда съдът неправилно се е позовал на чл. 24 НК на РБ и е редуцирал наказанието до дванадесет години лишаване от свобода. Сочи се, че когато лицето е осъдено за множество престъпления, определянето на общо наказание и неговият размер се включват в компетентността на издаващата държава, а разпоредбите на чл. 13, ал. 1 Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни актове за налагане на наказание лишаване от свобода или на мерки, включващи лишаване от свобода (ЗПИИСАННЛСМВЛС) и на чл. 8, т. 2 от Рамково решение 2008/909/ПВР на Съвета от 27 ноември 2008 год. предвиждат, че коригиране на размера на наказанието, наложено от издаващата държава, е допустимо само ако той ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

12317 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на наказателна отговорност по давност", въведете само "погасяване наказателна отговорност давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по нак. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "НПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "НПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 20 000 съдебни решения на Върховния касационен съд, Наказателна колегия с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебните актове е необходимо да се абонирате за Модул "НПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Subscription Form