Добро утро! Моля, влезте в профила си!

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Има ли забрана за служителите на МВР, които са присъствали при извършване на оглед, претърсване и изземване, да имат качество на свидетели в наказателното производство?
Какво е значение на факта, че на момента на разговора на полицейските служители с подсъдимия, към него вече е било отправено подозрение за извършителство, за оценката на показанията на тези лица в наказателното производство?
Кога е налице умисъл за убийство, а не просто за причиняване на телесна повреда?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Какви са последиците от липсата на лично участие на подсъдимото лице в наказателно производство за зачитане на минималния стандарт по силата на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи?
Може ли необосноваността да бъде използвана като основание за възобновяване на наказателното производство?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Блага Иванова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2021

Как се изключва наказателното преследване съгласно разпоредбите на чл. 80, ал. 1, т. 3 НК и чл. 81, ал. 3 НК и какво представлява изминалият срок, надвишаващ с една втора този по чл. 80 НК?
Какви са пределите на касационното производство в наказателния процес?
Каква е основата за произнасяне по съставомерността на престъпленията по чл. 253 НК и кое е деянието, което трябва да бъде представено като предикатна дейност за престъплението по чл. 252, ал. 2 вр. ал. 1 НК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мина Топузова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се прилага закона във връзка с искането на защитника за преквалифициране на деянието като такова по чл. 251, ал. 1 НК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Шишкова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Съобразено ли е поведението на водача на МПС със задължението за предвидими и непредвидими опасности по чл. 20, ал. 2 ЗДвП?
Имал ли е подсъдимият водач обективната възможност да възприеме пешеходеца като опасност за движението и длъжен ли е бил да реагира съобразно предписаното от закона за избягването ѝ?
Представлява ли действието на подсъдимия случайно деяние и може ли да се смята за невиновно по смисъла на чл. 15 НК в резултат на невъзможността да възприеме наличието на пречка и предвиди общественоопасните последици?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Блага Иванова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Каква е ролята на касационната инстанция и какви ограничения има при преценяването и установяването на фактическите обстоятелства?
Какво е значение на използвания от законодателя израз "съдът може" във връзка с прилагането на чл. 24 от Наказателния кодекс и как се прилага в случаите на съвкупност на престъпления?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниел Луков

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Кои са необходимите фактори и обстоятелства, които трябва да бъдат взети предвид при комплексната оценка на обществената опасност на конкретния деец и неговото деяние за прилагане на квалифициращото обстоятелство "особено тежък случай" по чл. 242, ал. 4 НК?
Каква е ролята на личността на дееца и неговата степен на обществена опасност при приложението на квалифициращото обстоятелство "особено тежък случай" по чл. 242, ал. 4 НК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Невена Грозева-Недева

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Какви са основните критерии за установяване на процесуално нарушение в досъдебна фаза на наказателния процес?
При какви обстоятелства отказът за уважаване на доказателствени искания може да бъде считан за съществено процесуално нарушение?
Какви са основните елементи на нарушението на чл. 20, ал. 1 ЗДвП и под какви условия водят до наказателна отговорност на водача на МПС?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Валя Рушанова

Тълкувателно решение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Предоставянето по занятие на заеми/кредити със средства, които не са набрани чрез публично привличане на влогове или други възстановими средства, представлява ли банкова дейност и нейното осъществяване без разрешение осъществява ли състава на чл. 252, ал. 1 от НК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Надежда Трифонова-Велева, съдия Невена Грозева-Недева

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Какви са изискванията за съставомерност на деянието по чл. 123 НК от обективна страна и каква е необходимата причинна връзка между действията на извършителя и настъпилия обществено опасен резултат?
Как следва да бъде запълнено съдържанието на бланкетната разпоредба на чл. 123 НК и дали това може да стане само чрез определени императивни правни норми или нарушения на изискванията на ненормативни актове?
Каква е изискваната конкретност на обвинението при дейност на хаспелист и машинист на локомотив и дали спазването на задълженията, произтичащи от други нормативни актове, може да съдържа необходимата конкретика за съставомерността на престъпление по чл. 123 НК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Надежда Трифонова-Велева

<<< 1234519 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на наказателна отговорност по давност", въведете само "погасяване наказателна отговорност давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "НПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "НПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 20 000 съдебни решения на Върховния касационен съд, Наказателна колегия с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебните актове е необходимо да се абонирате за Модул "НПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Subscription Form