Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 25 ал. 1 т. 2 НПК

Чл. 25. (Изм. и доп. – ДВ, бр. 63 от 2017 г., в сила от 06.11.2017 г.; доп., бр. 7 от 2019 г.) (1) (Предишен текст на чл. 25, доп. – ДВ, бр. 63 от 2017 г., в сила от 06.11.2017 г.) Наказателното производство се спира, когато:
2. разглеждането на делото в отсъствие на обвиняемия би попречило да се разкрие обективната истина;

чл. 25 ал. 1 т. 2 НПК

Чл. 25. (Изм. и доп. – ДВ, бр. 63 от 2017 г., в сила от 06.11.2017 г.; доп., бр. 7 от 2019 г.) (1) (Предишен текст на чл. 25, доп. – ДВ, бр. 63 от 2017 г., в сила от 06.11.2017 г.) Наказателното производство се спира, когато:
2. разглеждането на делото в отсъствие на обвиняемия би попречило да се разкрие обективната истина;

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в открито заседание на двадесети октомври, две хиляди двадесет и трета година в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: БЛАГА ИВАНОВА ЧЛЕНОВЕ: МАЯ ЦОНЕВА БОНКА ЯНКОВА при секретаря Илияна Петкова и с участието на прокурора ВКП Ивайло Симов, като изслуша докладваното от съдия Янкова наказателно дело №г., за да се произнесе, взе предвид следното: Производството е по реда на глава тридесет и трета НПК и е образувано по искане на осъдения В. Н. Й., чрез упълномощения му защитник адвокат К. Я. от АК Бургас, за възобновяване на НОХД №г. по описа на РС Поморие. От изложената в искането хронология на наказателното производство срещу Й., приключило с постановената от РС Поморие присъда, са изведени и доводите, наведени в подкрепа на заявеното основание по чл. 423, ал. 1 НПК. В обобщение е посочено, че след като неучастието на осъдения в наказателното производство не се дължи на негово неправомерно поведение са налице основания задочно проведеното наказателно производство да бъде възобновено. В съдебно заседание пред ВКС осъденият Й. и неговият защитник адвокат Я. поддържат искането по изложените в същото съображения. Защитата изтъква отново, че Й. не е знаел, че срещу него се води досъдебно и съдебно производство, което е и единствената причина за неучастието му. При упражнено право на последна дума осъденият Й. моли производството да бъде възобновено. Представителят на ВКП дава заключение за основателност на искането. Счита, че формалните изисквания същото да бъде уважено са налице. Върховният касационен съд, след като обсъди искането, развитите в съдебно заседание съображения ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Янкова

Решение №137/18.04.2023 по дело №93/2023 №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка за наличие на основанията за възобновяване на делата, намери за установено следното: Искането е процесуално допустимо. Подадено е от легитимирано лице, в законоустановения в чл. 423, ал. 1 НПК шестмесечен срок. По делото са налице данни, че фактическото предаване на К. К. на българските власти по повод издадена спрямо него Европейска заповед за арест /ЕЗА/ е осъществено на 10.11.2022 г., а искането е постъпило във ВКС на 05.01.2023г., т. е. в изискуемия от приложимата процесуална норма шестмесечен срок. При разглеждането му по същество ВКС намери същото и за ОСНОВАТЕЛНО, предвид следните съображения: Производството по чл. 423, ал. 1 НПК визира правото на задочно осъденото лице да иска отмяна на постановената спрямо него присъда при всяко обективно незнание за започналото срещу него наказателно производство, което незнание не следва да се дължи на некоректното му процесуално поведение. Целта на коментирания институт е да се възстанови правото на обвиняемия/подсъдимия, регламентирано в НПК, на лично участие в наказателния процес. Извън съмнение е обстоятелството, че това право е с фундаментално значение за справедливостта на провежданото наказателно производство и накърняването му винаги сочи на конфликт с изискванията по чл. 6, т. 1, вр. т. 3, б. „с”, „d” и е от ЕКЗПЧ. За преодоляването на този конфликт е предвиден институтът за възобновяване при задочно осъждане като специфичен процесуален механизъм с компенсаторен характер, чието предназначение е да осигури ефективно упражняване на правото на лично участие на осъдения в нов съдебен процес, когато ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Каракашева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и седми май две хиляди и деветнадесета година в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Авдева ЧЛЕНОВЕ: Бисер Троянов Надежда Трифонова при секретар Илияна Рангелова и в присъствието на прокурора Петър Долапчиев изслуша докладваното от съдията Елена Авдева наказателно дело №г. Производството по делото е образувано на основание чл. 423, ал. 1 НПК по искане от осъдения Й. Б. С. за възобновяване на нохд №г. по описа на Софийския градски съд. Искането съдържа твърдения за неправилна оценка на доказателствата по делото във вреда на подсъдимия, фаворизиране на показания на полицейски служители въпреки противоречивото им съдържание и неправомерен отказ за допускане на доказателствени средства, посочени от защитника. Искателят акцентира върху нарушена процедура за призоваване, като твърди, че съдът е изпращал призовки на непознат за него адрес, вместо на този, който е посочил. С тези аргументи настоява за ново разглеждане на делото след отмяна на влязлата в сила присъда. В съдебното заседание пред касационната инстанция осъденият и неговият адвокат поддържат искането по изложените съображения, към които добавят оплакване за нарушена процедура по предявяване на обвинението поради отсъствието на надлежно упълномощен защитник. Прокурорът пледира искането да бъде оставено без уважение, тъй като не е налице хипотезите на незаконосъобразно задочно производство и на допуснати съществени процесуални нарушения в хода на разглеждане и решаване на делото. Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка за наличие на основания за възобновяване, установи следното: Софийският градски съд, наказателно отделение, ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Авдева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на наказателна отговорност по давност", въведете само "погасяване наказателна отговорност давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по нак. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "НПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "НПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 20 000 съдебни решения на Върховния касационен съд, Наказателна колегия с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебните актове е необходимо да се абонирате за Модул "НПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Subscription Form