Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 318 ал. 1 НПК

Чл. 318. (Изм. – ДВ, бр. 32 от 2010 г., в сила от 28.05.2010 г.) (1) Производството пред въззивната инстанция се образува по протест на прокурора или по жалба на страните.

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и първи септември две хиляди и осемнадесета година в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Авдева ЧЛЕНОВЕ: Жанина Начева Бисер Троянов при секретар Кристина Павлова и в присъствието на прокурора Атанас Гебрев изслуша докладваното от съдията Елена Авдева наказателно дело №г. Производството по делото е образувано на основание чл. 346, т. 1 НПК по касационни жалби от защитниците на подсъдимите В. С. С. и Й. В. Б. против решение №г. по внохд №г. на Великотърновския апелативен съд. В жалбата на адвокат Г. И. Н., защитник на В. С. С., се сочи, че решението е постановено при нарушение на материалния закон и без да са спазени процесуалните правила, а наложеното наказание е явно несправедливо – касационни основания по чл. 348, ал. 1 НПК. Касаторът излага съображения за недоказаност на обвинението и липса на мотиви към въззивното решение. С оплакване за безкритично кредитиране на показанията на свидетелките Н. и К. от досъдебното производство и игнориране на обясненията на подсъдимия Б. атакува и извършените от съда проверка и анализ на доказателствата. Наложеното наказание преценява като несправедливо, тъй като не съответства на степента на обществена опасност на деянието и дееца и не отчита оказаното от него съдействие за разкриване на престъплението. В заключение жалбоподателят отправя искане за отмяна на решението на въззивната инстанция и оправдаване на подсъдимия. Алтернативно настоява за намаляване на наложената санкция. В жалбата на адвокат И. С., защитник на подсъдимия Й. В. Б., също се релевират всички касационни основания по ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на единадесети септември две хиляди и четиринадесета година, в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕРОНИКА ИМОВА ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ШЕКЕРДЖИЕВ ЛАДА ПАУНОВА при участието на секретаря Илияна Петкова и в присъствието на прокурора ВКП БОЖИДАР ДЖАМБАЗОВ като изслуша докладваното от съдия ПАУНОВА наказателно дело №г., за да се произнесе, взе предвид следното: Производство пред ВКС е образувано по касационен протест, подаден от прокурор при Окръжна прокуратура – гр. Сливен, срещу определение от 24.03.2014г., постановено по внохд №г. на Сливенския окръжен съд. С присъда №г. по нохд №г. по описа на Сливенския районен съд, подсъдимият Г. Н. Г. е признат за невинен и оправдан по обвинение за извършено престъпление по чл. 324, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 НК. Срещу постановената оправдателна присъда е постъпил въззивен протест и пред Окръжен съд – Сливен е образувано внохд №г. С определение от 24.03.2014г. производството по внохд №609/2013г. по описа на Сливенския ОС е прекратено поради липса на надлежно сезиране на въззивната инстанция с протест от лице, имащо право на такъв, от съответната на Сливенски РС прокуратура. В касационния протест срещу определението за прекратяване на производството се излагат доводи за допуснато нарушение на процесуалните правила. Развива се теза, че разпоредбата на чл. 318, ал. 1 НПК не въвежда ограничения относно процесуалната легитимация на прокурора досежно компетентността за упражняване на това правомощие. Навеждат се съображения, че правомощие да протестира присъдата има не само прокурорът, участвал в съдебното заседание пред първоинстанционния съд, а и прокурорът, изготвил ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в съдебно заседание на четиринадесети март две хиляди и тринадесета година, в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: Саша Раданова ЧЛЕНОВЕ: Красимир Харалампиев Фиданка Пенева при секретар Л. Гаврилова и с участието на прокурор от ВКП – Антони Лаков изслуша докладваното от съдията Ф. Пенева наказателно дело №г. Касационното производство е образувано по протест на прокурор от Софийската апелативна прокуратура и три жалби на подсъдимите, както следва – от Т. Т., чрез упълномощения му защитник адвокат В. В. от САК; от Д. Н., чрез защитника му Д. К. и от подсъдимия Ц. К., срещу въззивно решение №година по в н о х д №година по описа на Софийски апелативен съд. В протеста е въведено касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 3 НПК, за явна несправедливост на наказанието и е направено искане ВКС да измени протестираното решение, както по отношение размера на наказанието, така и по отношение на приложението на условното осъждане. В жалбата на подсъдимия Т. са въведени всички касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК и съобразно това са направени три алтернативни искания – да се отмени въззивното решение и се оправдае подсъдимия от третата инстанция; да се отмени въззивното решение и се върне делото за ново разглеждане за допуснатото съществено процесуално нарушение – основното от които е твърдението за незаконност на съдебния състав; да се измени същото, като се намали размера на наказанието. В допълнение към жалбата са развити доводи за опорочено извършване на разпределението на делото в ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на наказателна отговорност по давност", въведете само "погасяване наказателна отговорност давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по нак. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "НПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "НПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 20 000 съдебни решения на Върховния касационен съд, Наказателна колегия с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебните актове е необходимо да се абонирате за Модул "НПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Subscription Form