Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 247 ал. 1 т. 2 НПК

Чл. 247. (Изм. – ДВ, бр. 63 от 2017 г., в сила от 06.11.2017 г.; доп., бр. 110 от 2020 г., в сила от 30.06.2021 г.) (1) Производството пред първата инстанция се образува:
2. (изм. – ДВ, бр. 63 от 2017 г., в сила от 06.11.2017 г.) по тъжба на пострадалия от престъплението.

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на шестнадесети февруари две хиляди и десета година, в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ: Вероника Имова ЧЛЕНОВЕ: Кети Маркова Севдалин Мавров при секретар Лилия Гаврилова и с участието на прокурор от ВКП – Мария Михайлова изслуша докладваното от съдията Вероника Имова наказателно дело №г. Делото е образувано по реда на чл. 346, т. 4 НПК. Подадена е КАСАЦИОННА ЖАЛБА от Ж. А. Т. – частна тъжителка, против решение №год. по внчхд№год. на Пловдивския окръжен съд. Касационните основания са: нарушение на закона и съществени процесуални нарушения. Иска се отмяна на решението, съгласно чл. 354, ал. 3, т. 2 и т. 3 НПК и за връщане делото за ново разглеждане. Според ДОВОДИТЕ В ЖАЛБАТА, изводът на въззивният съд, че частната тъжба не отговаряла на изискванията на чл. 81, ал. 1 НПК е неправилен. В допълнението към частната тъжба е посочено, че извършителите са „псували на майка, а единият от тях, е „извършил срамно действие спрямо тъжителката. Общото описание, без назоваване на изразите на псувнята и на срамното действие в тъжбата не я правят нередовна, защото естественият срам и свян на обикновения човек не могат да бъдат пречка за защита на неговите интереси пред съд. Абсолютно невярно и несъответно на закона е твърдението, че след подаване на тъжбата не могат да се правят допълнения в нея. Погрешно е прието, че е недопустимо да се подава нова тъжба, при връщане на нередовна такава, ако е спазен срокът за подаването й. В тази връзка, цитираното решение ... Прочетете още

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на наказателна отговорност по давност", въведете само "погасяване наказателна отговорност давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по нак. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "НПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "НПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 20 000 съдебни решения на Върховния касационен съд, Наказателна колегия с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебните актове е необходимо да се абонирате за Модул "НПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Subscription Form